Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci podczas żniw
Żniwa oznaczają dla rolników czas wzmożonych prac polowych, a dla ich dzieci i podopiecznych – czas wolny od szkoły i nauki. Latem najmłodsi chętnie przebywają na dworze, są pełni chęci do pomocy i wszystko ich interesuje. Niestety spiętrzenie sezonowych prac zwiększa ryzyko wypadków. Dlatego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ponawia apel o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, które wkrótce rozpoczną letnie wakacje. Stosując się do Zasad ochrony życia i zdrowia w gospodarstwie rolnym, chronimy siebie i najbliższych przed ryzykiem wypadków.
Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci zależy m.in. od zapewnienia im właściwej opieki w czasie, gdy rolnicy będą zaabsorbowani pracami żniwnymi i zbiorem płodów rolnych. To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za zorganizowanie opieki oraz nauczenie dzieci prawidłowych zachowań w otoczeniu pracy rolniczej, w pobliżu pracujących maszyn rolniczych i miejscach wykonywania różnych czynności w gospodarstwie rolnym.
Drodzy rolnicy, rozmawiajcie ze swoimi dziećmi, uczcie je i przypominajcie, że zawsze powinny informować, gdzie i jak chcą się bawić i upewnić się, że zabawa będzie bezpieczna. Pamiętajcie, że w gospodarstwie rolnym nie można powierzać dzieciom zajęć ponad ich wiek i możliwości psychofizyczne, takich, które stwarzają zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Dzieci nie mogą obsługiwać maszyn i urządzeń rolniczych lub przebywać w ich pobliżu, gdy pracują, kierować ciągnikami, przebywać na ładunkach podczas transportu, wykonywać oprysków, obsługiwać zwierząt gospodarskich, wchodzić na maszyny, sterty, do wykopów czy silosów. Nie powinny też uczestniczyć w pracach związanych z użyciem ostrych narzędzi, zwłaszcza mechanicznych, np. w spawaniu czy obróbce drewna. Wspomniana wcześniej kwestia opieki również odgrywa ważną rolę – w czasie pracy rodziców w gospodarstwie dzieci powinny znajdować się pod opieką osób dorosłych, które nie biorą bezpośrednio udziału w pracach rolnych. Z uwagi na wiek i dojrzałość emocjonalną dzieci nie zawsze właściwie reagują w przypadku wystąpienia zdarzeń dla nich nowych, stresujących, w tym również sytuacji niebezpiecznych, stąd uwaga dorosłych jest konieczna.
Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni zapoznać się z Wykazem czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat .
https://www.gov.pl/attachment/97713b05-bda1-417e-9417-ce6fea815b30
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!